fot. Dawid Gromadzki

Dodana: 17 sierpień 2018 10:24

Zmodyfikowana: 17 sierpień 2018 10:28

„Złota rączka” pomaga seniorom

Starsi mieszkańcy Białegostoku od początku sierpnia mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy fachowców przy drobnych naprawach domowych. Ruszyła akcja „złota rączka”. Miasto w ten sposób pomaga osobom samotnym, schorowanym i niepełnosprawnym. W realizacji tego zadania Urząd Miejski wspiera Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Hektor.

Pierwsze zlecenie z 10 sierpnia dotyczyło pomalowania kaloryferów w mieszkaniu starszej białostoczanki. Kolejne prace na rzecz seniorów odbędą się już jutro – 14 sierpnia, będą związane m.in. z malowaniem balustrady, naprawą drzwi balkonowych i okien oraz zamka w drzwiach wejściowych do domu. Wszystkie osoby starsze czy niepełnosprawne mogą zwrócić się o pomoc w wykonaniu drobnych napraw do stowarzyszenia Hektor. Wystarczy w dni robocze zadzwonić pod numer 882 030 602 i umówić się na konkretny termin. Projekt potrwa do końca roku. Wykonawca spodziewa się około kilkudziesięciu zleceń miesięcznie.

– Z pomocą „złotych rączek” chcemy zadbać o bezpieczeństwo starszych mieszkańców Białegostoku – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Różne usterki, na przykład sprzętów i urządzeń domowych lub instalacji, mogą być zagrożeniem dla ich zdrowia, a czasem nawet życia. Pomoc w naprawie lub porada fachowca, bywa w takich sytuacjach nieoceniona. Cieszę się, że już są realizowane pierwsze zlecenia. Zachęcam seniorów do korzystania z tej bezpłatnej pomocy.  

Naprawa zepsutej klamki, zamka, przymocowanie karniszy czy lustra – to zadania, które mogą być kłopotliwe dla osób starszych. Trzeba nie tylko mieć odpowiednie narzędzia i umiejętności, ale też siłę do takich prac. Często pozostaje tylko zatrudnienie „złotej rączki”, ale nie każdego na to stać. Osoby po 65 roku życia, chore, niepełnosprawne, samotne, dysponujące niskimi dochodami, mogą z tym mieć naprawdę duży problem. Dlatego Miasto Białystok właśnie takim mieszkańcom chce pomóc.

Po raz pierwszy w naszym mieście jest realizowany projekt „Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa seniorów w 2018 roku”. Jego realizacją zajmuje się stowarzyszenie Hektor, które usługi zleca fachowcom lub powierza wolontariuszom. Na realizację tego zadania do końca roku Miasto przeznaczyło 42 tys. zł. Seniorzy mogą korzystać z pomocy bezpłatnie.

Agnieszka Błachowska

 

facebook