fot. Dawid Gromadzki

Dodana: 9 marzec 2020 09:10

Zmodyfikowana: 9 marzec 2020 10:05

Jaki samorząd na trudne czasy?

W piątek (13 marca) o godz. 17.00 w Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku odbędzie się debata „Jaki samorząd na trudne czasy?” z udziałem prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego. Tydzień później zaplanowano warsztaty o wyzwaniach i pomysłach na model samorządności z udziałem przedstawicieli organizacji społecznych. Trwa rejestracja chętnych.

Spotkanie w Białymstoku otwiera ogólnopolski cykl debat i warsztatów „Polska Samorządów”, które są odpowiedzią na wydaną w ubiegłym roku publikację Fundacji Batorego „Polska samorządów. Silna demokracja, skuteczne państwo”. Zawiera ona 21 pomysłów na zwiększenie samodzielności wspólnot lokalnych w tak ważnych sprawach, jak ochrona zdrowia, edukacja, polityka mieszkaniowa, bezpieczeństwo, wpływ mieszkańców na władze samorządowe.

– Jak utrzymać wysoki poziom zadowolenia, gdy zamiast spektakularnych inwestycji w gminach trzeba będzie ustalać priorytety i zawierać kompromisy? Jak przekonywać mieszkańców do poszukiwania oszczędności? To pytania, które chcemy zadać podczas debaty w Białymstoku. Dla samorządów nadchodzą trudne czasy: ograniczenie funduszy europejskich, starzenie się społeczeństwa i migracje, centralizacyjna polityka władz państwowych. To wszystko zagraża pozytywnym skutkom reformy samorządowej sprzed 30 lat, w wyniku której ponad 80% Polek i Polaków jest zadowolonych z miejsca, w którym żyje (CBOS 2019), a władze samorządowe mają wysokie notowania – popiera je 73% z nas (CBOS, 2020)” – podkreśla Edwin Bendyk, członek zarządu Fundacji Batorego i publicysta „Polityki”, który poprowadzi spotkanie w Białymstoku.

W debacie (13 marca) obok mieszkańców wezmą udział: Prezydent Miasta Białegostoku i eksperci – Dawid Sześciło (Uniwersytet Warszawski) oraz Katarzyna Sztop-Rutkowska (Fundacja „SocLab”, Inicjatywa dla Białegostoku).

Pora skonfrontować pomysły Dawida Sześciły z realiami i przedyskutować je w gronie mieszkańców. Stoi za tym idea włączania lokalnej społeczności w sprawy samorządu. Chcemy rozpocząć pracę nad wspólnym – tzn. wypracowanym razem z władzami samorządowymi i mieszkańcami – poszukiwaniem rozwiązań nad nowym modelem lokalnego rządzenia – mówi Joanna Załuska, dyrektor programu Masz Głos Masz Wybór Fundacji im. Stefana Batorego.

Debata „Jaki samorząd na trudne czasy?” odbędzie się 13 marca w godz. 17.00-19.00, w Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku (ul. św. Rocha 3, sala konferencyjna). Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych mieszkańców. Wstęp wolny, wymagana jest rejestracja pod linkiem www.crm.batory.org.pl.

Natomiast warsztaty odbędą się 22 marca w godz. 9.30-13.30 w Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku (ul. św. Rocha 3, sala konferencyjna). Organizatorzy zapraszają zainteresowanych mieszkańców, organizacje pozarządowe, radnych, pracowników naukowych i studentów. Udział w warsztatach jest bezpłatny, wymagane zgłoszenie na adres: soclab@soclab.org.pl.

Uwagi, postulaty i refleksje zgłoszone zarówno podczas debaty, jak i warsztatów zostaną uwzględnione w suplemencie do raportu „Polska samorządów. Silna demokracja, skuteczne państwo”. Na wydarzenia zapraszają: Fundacja im. Stefana Batorego oraz Fundacja Laboratorium Badań i Działań Społecznych „SocLab”.

(oprac. Kamila Bogacewicz)

Pierwsza prezentacja raportu D. Sześciły podczas Święta Wolności
i Solidarności w Gdańsku, 2 czerwca 2019, fot. archiwum Fundacji Batorego
facebook