fot. Dawid Gromadzki

Dodana: 25 październik 2019 15:18

Zmodyfikowana: 28 październik 2019 08:35

Puchar Rowerowej Stolicy Polski

Białostoczanin najlepszym rowerzystą w kraju, wśród kobiet białostoczanka była druga. Rowerzyści, którzy kręcili kilometry dla Białegostoku w rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, otrzymali dziś (25 października) specjalne nagrody.

Tytuł Rowerowej Stolicy Polski w tym roku zdobyła Nowa Sól. Białystok zajął 14. miejsce, zdobywając 167 punktów. W klasyfikacji miast decydowała liczba przejechanych kilometrów, która była dzielona przez liczbę mieszkańców danego miasta.

Rowerzystom przyznane zostały nagrody indywidualne. Trzy rowerzystki i trzech rowerzystów, którzy przejechali najwięcej kilometrów w Polsce, zostali nagrodzeni rowerami. Są wśród nich 2 osoby zbierające kilometry dla Białegostoku: w kategorii mężczyzn – Jarosław Siemieniuk (5204,62 km), a w kategorii kobiet – Elżbieta Piwowarczyk (2260,93 km).

Trzy najlepsze rowerzystki i trzech najlepszych rowerzystów, którzy zbierali kilometry dla Białegostoku otrzymało specjalne vouchery.

Najlepsze rowerzystki w Białymstoku:

  1. Elżbieta Piwowarczyk – 2260,93 km
  2. Elżbieta Kosakowska – 2001,38 km
  3. p. Małgorzata – 1625,5 km (prosimy o sprawdzenie skrzynek e-mailowych i wiadomości w aplikacji rowerowej oraz pilne zgłoszenie się do Centrum Aktywności Społecznej)

Najlepsi rowerzyście w Białymstoku:

  1. Jarosław Siemieniuk – 5204,62 km
  2. Stanisław Statkiewicz – 3800,09 km
  3. Krzysztof Kajkowski – 2434,04 km

– Cieszę się, że białostoczanie podjęli wyzwanie i kręcili kilometry dla naszego miasta. Przejechane odległości świadczą o tym, że jazda rowerem jest dla laureatów przede wszystkim elementem zdrowego, aktywnego stylu życia. Udział w ogólnopolskim konkursie to nie tylko promocja roweru jako środka transportu, to także dobra zabawa z elementem sportowej rywalizacji – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński.

Inicjatorem ogólnopolskiej rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski była Bydgoszcz. Ideą przedsięwzięcia jest propagowanie aktywnego wypoczynku i turystyki rowerowej, promowanie jazdy rowerem jako alternatywnego środka transportu oraz wdrażanie idei smart city w miastach.

Do rywalizacji przystąpiły 23 miasta. Aby włączyć się do rywalizacji wystarczyło pobrać bezpłatną mobilną aplikację na telefon i kręcić kilometry dla wybranego przez siebie miasta. Rywalizacja trwała od 1 do 30 września 2019 r.

Eliza Bilewicz-Roszkowska

facebook