fot. Dawid Gromadzki

Dodana: 1 marzec 2021 12:45

Zmodyfikowana: 27 wrzesień 2021 09:56

Zasady zgłaszania projektów

Mieszkańcy Białegostoku po raz dziewiąty mogą zgłaszać projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego. 25 marca rozpoczął się etap składania wniosków. Zgłaszanie projektów potrwa do 25 maja.  

Na Budżet Obywatelski 2022 Miasto Białystok przygotowało 12 mln zł. O przeznaczeniu tej kwoty zdecydują białostoczanie zgłaszając projekty, a następnie oddając na nie swoje głosy. W ramach białostockiego BO 2022 można zgłaszać projekty ogólnomiejskie (na ich realizację jest 6 mln zł) i osiedlowe (6 mln zł). Projekty zielonego budżetu można zgłaszać w ramach obu kategorii. Projekty zlokalizowane na terenach szkolnych będą przyjmowane wyłącznie w ramach kategorii projektów osiedlowych.

Szacunkowa wartość pojedynczego projektu ogólnomiejskiego nie może przekroczyć  1 mln zł w przypadku projektów "twardych" i  25 tys. zł - w przypadku projektów "miękkich", natomiast szacunkowa wartość pojedynczego projektu osiedlowego nie może przekroczyć  500 tys. zł w przypadku projektu "twardego" i  25 tys. zł - w przypadku projektu "miękkiego".

Głosowanie mieszkańców na poszczególne projekty potrwa od 1 do 15 października. Ogłoszenie wyników planowane jest do 29 października.

- Od pierwszej edycji, czyli od 2014 r., na realizację 154 projektów zgłoszonych i wybranych przez białostoczan przeznaczyliśmy już 70,5 mln złotych. Bardzo dziękuję mieszkańcom za włączanie się w proces budowania naszego miasta. Teraz do wykorzystania jest kolejne 12 mln. Zachęcam do zgłaszania pomysłów, które wzbogacą i uatrakcyjnią Białystok.  W ten sposób wspólnie budujemy społeczeństwo obywatelskie i naszą małą ojczyznę – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Konsultowanie pomysłów i pomoc w przygotowaniu projektów odbywać się będzie poprzez kontakt telefoniczny oraz mailowy. Wykaz telefonów do urzędników zajmujących się poszczególnymi dziedzinami znajduje się na stronie internetowej cas.bialystok.pl.

Każdą propozycję projektu będzie musiało poprzeć 2 mieszkańców  Białegostoku (innych niż projektodawca). Wnioski należy składać na formularzach zgłoszeniowych.  Każdy będzie mógł złożyć i poprzeć dowolną liczbę projektów. Jeśli pomysłodawcą jest osoba małoletnia, do formularza zgłoszeniowego należy dołączyć zgodę opiekuna prawnego.

Formularz zgłoszeniowy można pobrać ze strony cas.bialystok.pl. Wraz z załącznikami można go złożyć w formie papierowej w godzinach pracy urzędu w Kancelarii Ogólnej Urzędu Miejskiego w Białymstoku (do urny podawczej), w Centrum Aktywności Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku lub wysłać skan z oryginału na adres e-mail: budzetobywatelski@um.bialystok.pl.

Eliza Bilewicz-Roszkowska

facebook