fot. Dawid Gromadzki

Dodana: 6 czerwiec 2022 15:37

Zmodyfikowana: 24 listopad 2022 14:21

Białostocki finał „Ośmiu Wspaniałych”

Gala finałowa 27. białostockiej edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” odbyła się dziś (6 czerwca) w Pałacu Branickich. Poznaliśmy laureatów, którym prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wręczył tytuły „Wspaniałej” i „Wspaniałego”. To młodzi białostoczanie bezinteresownie angażujący się w pomaganie innym.

W uroczystości wzięła udział posłanka Rzeczypospolitej Polskiej Joanna Fabisiak, prezes Fundacji „Świat na Tak”, inicjatorka i pomysłodawczyni Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”.

Kapituła – złożona z przedstawicieli między innymi duchowieństwa, samorządu, przedstawiciela Fundacji „Świat na Tak” oraz laureata poprzedniej edycji – w dniach 10-11 marca poznawała wolontariuszy, aby w efekcie wyłonić „Ośmiu Wspaniałych” w dwóch kategoriach wiekowych.

Nagrodzeni wolontariusze („Ósemki”) odebrali dziś statuetki Franciszka wyrzeźbione z drewna gruszy przez podlaskiego artystę plastyka Zbigniewa Wasiluka, medale oraz nagrody.

Laureaci w kategorii:                                                                                            

  • „Ósemeczki – Grupy”: Szkolne Koło CARITAS i Wolontariatu ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Sybiraków w Białymstoku,
  • „Ósemeczki”: Daria Superson, Dawid Janowicz, Michał Gliński, Sylwia Białowieżec, Lena Jaszczuk, Natalia Kamińska,
  • „Ósemki-Junior”: Jakub Charyło, Hanna Chodorowska, Oliwia Kondzior i Michalina Skiepko,
  • „Ósemki-Senior”: Julia Marianna Kowalczyk, Aleksandra Misiuk, Kamila Perkowska i Julia Szklarzewska.

– Wolontariat to ciężka praca, którą trzeba naprawdę docenić. Konkurs „Ośmiu Wspaniałych” to okazja do przekazania wyrazów uznania i gratulacji tym wszystkim młodym ludziom, którzy bezinteresownie działają na rzecz innych. Ich pozytywna postawa motywuje rówieśników, ale też dorosłych, do większego zaangażowania w pomaganie – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Julia Szklarzewska, wyłoniona spośród laureatów w kategorii „Ósemki”, reprezentowała Białystok w Warszawie podczas ogólnopolskich eliminacji konkursu. Została laureatką i otrzymała tytuł „Wspaniałej Polski”. Julia to uczennica trzeciej klasy Zespołu Szkół Budowlano-Geodezyjnych im. Stefana Władysława Bryły. Działania społeczne Julia rozpoczęła już w szkole podstawowej i je kontynuuje. Ukończyła kurs udzielania pierwszej pomocy i aktywnie działa w harcerstwie. Była wolontariuszką podczas zawodów Nordic Walking, WOŚP i kiermaszów charytatywnych na rzecz Białostockiego Hospicjum dla Dzieci. Włączała się w ogólnopolskie akcje takie, jak Betlejemskie Światło Pokoju, Góra Grosza, Łańcuch Dobra, Szlachetna Paczka, Sprzątanie Świata. Zaangażowała się w akcję zbierania środków na rzecz Podlaskiego Hospicjum Domowego im. Proroka Eliasza, które buduje wiejskie hospicjum w Makówce. Będąc stypendystką Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, stara się pomagać wszystkim, którzy potrzebują wsparcia finansowego w rozwoju swoich uzdolnień. Mimo dużej aktywności społecznej osiąga wybitne wyniki w nauce oraz stale się rozwija. Jako przewodnicząca samorządu uczniowskiego promuje w środowisku szkolnym ideę wolontariatu, ochronę środowiska, tolerancję, walkę z uzależnieniami i zdrowy styl życia.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 129 młodych wolontariuszek i wolontariuszy. Nauczyciele i organizacje pozarządowe zgłosili 48 osób w kategorii indywidualnej oraz 81 wolontariuszy w 4 grupach. Uroczystość uświetnił pokaz taneczny Juli Klim i Damiana Chomaniuka z Uczniowskiego Klubu Sportowego Twist Białystok oraz występ muzyczny młodego wolontariusza z Ukrainy Timofieja Moszenskiego, który zagrał na akordeonie.

27. białostocka edycja Konkursu „Ośmiu Wspaniałych” przebiegała pod patronatem honorowym arcybiskupa Józefa Guzdka, Metropolity Białostockiego oraz arcybiskupa Jakuba, Ordynariusza Diecezji Białostocko-Gdańskiej.

Opracowanie: Agnieszka Błachowska

facebook