fot. Dawid Gromadzki

Dodana: 15 styczeń 2021 14:07

Zmodyfikowana: 15 styczeń 2021 14:08

Czwarty rok działania Białostockiej Jadłodzielni

Białostocka Jadłodzielnia funkcjonuje także w 2021 roku. Prezydent Miasta Białegostoku rozstrzygnął otwarty konkurs ofert dla organizacji pozarządowych na jej prowadzenie. Punktem bezpłatnej wymiany żywności będzie się zajmować, jak dotychczas, Fundacja Spe Salvi.

Białostocka Jadłodzielnia znajduje się w lokalu gminnym przy ul. Krakowskiej 1. Pracownicy Fundacji Spe Salvi, która wygrała konkurs, zajmują się obsługą punktu bezpłatnej wymiany żywności, nadzorują pozostawione produkty, dbają o czystość, otwierają i zamykają lokal, a także starają się o darczyńców. Jadłodzielnia jest czynna sześć dni w tygodniu – od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00, a w soboty od godz. 10.00 do 14.00. Na realizację tego przedsięwzięcia w 2021 r. Miasto przeznaczyło 40 tys. zł.

Białostocką Jadłodzielnię otwarto w lipcu 2018 r. przy ul. Krakowskiej 1, naprzeciwko Centrum Aktywności Społecznej. Każdy mieszkaniec może pozostawić tu niezagospodarowaną żywność nadającą się do jedzenia – świeżą i taką, która nie przekroczyła terminu ważności do spożycia. Chodzi m.in. o produkty zapakowane fabrycznie, suche (kasze, ryże, makarony, mąki, słodycze), w nieuszkodzonych opakowaniach, zapakowane pieczywo i wyroby piekarnicze, warzywa i owoce, oryginalnie zamknięte sery, jogurty, twarogi. Osoby potrzebujące mogą przyjść i się nią poczęstować.

Pomysł spodobał się Białostoczanom i coraz chętniej dzielą się żywnością. Darczyńców z roku na rok przybywa. Wśród nich są osoby prywatne, firmy oraz inne organizacje, z Białegostoku, ale także okolic. Widać w tych działaniach szczerą troskę o drugiego człowieka, chęć dzielenia się posiłkiem oraz dbanie o niemarnowanie żywności. Do produktów najczęściej i w największej ilości przynoszonych do Białostockiej Jadłodzielni w 2020 r. należały: nabiał (mleko, różnego rodzaju serki), warzywa oraz mąka i makarony. Żywność zawsze jest na bieżąco odbierana przez zainteresowanych. Szczegółowe informacje na temat tego, jakie produkty mogą być przynoszone do Jadłodzielni znajdują się w zakładce Dla Mieszkańców.

Idea dzielenia się żywnością (tak zwany foodsharing) w Polsce rozwija się od 2016 roku. Dzięki temu w całym kraju powstało już ponad 50 punktów, w których można podzielić się jedzeniem  – jednym z nich jest właśnie białostocka Jadłodzielnia. Powstawanie takich miejsc jest ważne, ponieważ według danych Eurostatu w Polsce marnuje się rocznie 9 mln ton żywności, z czego 2 mln – w gospodarstwach domowych. Oznacza to, że każdy mieszkaniec naszego kraju wyrzuca do śmieci w ciągu roku 240 kg różnego rodzaju produktów spożywczych. Jednocześnie niemal 3 mln osób żyje w skrajnym ubóstwie (GUS 2016).

 

 

facebook