fot. Dawid Gromadzki

Dodana: 11 marzec 2022 14:33

Zmodyfikowana: 19 kwiecień 2022 10:23

Dziesiąty Budżet Obywatelski

Rusza jubileuszowa edycja Budżetu Obywatelskiego w Białymstoku. Już po raz dziesiąty białostoczanie mogą zgłaszać pomysły na to, jak zmieniać swoje miasto. Etap składania wniosków rozpoczął się 11 marca i potrwa do 11 kwietnia.

Do wydania w ramach Budżetu Obywatelskiego 2023 jest 12 mln zł. Mieszkańcy mogą zgłaszać projekty ogólnomiejskie i osiedlowe – na których realizację wydzielono odpowiednio 5 mln zł i 7 mln zł. Tegoroczną nowością jest zwiększenie maksymalnej kwoty zgłaszanych projektów. Szacunkowa wartość projektu ogólnomiejskiego może sięgać 2 mln zł w przypadku projektu „twardego” i 50 tys. zł – przy „miękkim”. Natomiast wartość projektu osiedlowego to maksymalnie 1 mln zł w przypadku projektu „twardego” i 50 tys. zł – „miękkiego”.

– Bardzo dziękuję białostoczanom za dotychczasowe zaangażowanie oraz włączanie się w proces budowania naszego miasta. Zachęcam do zgłaszania pomysłów, które wzbogacą i uatrakcyjnią Białystok. W ten sposób wspólnie budujemy społeczeństwo obywatelskie i naszą małą ojczyznę – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Jak co roku mieszkańcy mogą skonsultować swój pomysł z urzędnikami i otrzymać pomoc w przygotowaniu projektów. W tym celu można skontaktować się telefonicznie, e-mailowo lub osobiście odwiedzić Centrum Aktywności Społecznej (CAS) przy ulicy Św. Rocha 3. Warto również sprawdzić informacje dostępne na stronie CAS-u, skąd można pobrać między innymi formularz zgłoszeniowy projektu.

Każdą propozycję powinno poprzeć 2 mieszkańców Białegostoku (innych niż projektodawca). Wnioski należy składać na formularzach dostępnych na stronie Centrum Aktywności Społecznej, a także w budynkach przy ulicy Św. Rocha 3 i Słonimskiej 1. Każdy mieszkaniec może złożyć i poprzeć dowolną liczbę projektów. Jeśli pomysłodawcą jest osoba małoletnia, do formularza zgłoszeniowego należy dołączyć zgodę opiekuna prawnego. Formularz można złożyć w formie skanu z oryginału wysyłając na adres e-mail: budzetobywatelski@um.bialystok.pl lub w formie papierowej w godzinach pracy urzędu w Kancelarii Ogólnej Urzędu Miejskiego w Białymstoku i w Centrum Aktywności Społecznej.

Zgłoszone przez mieszkańców pomysły zostaną poddane weryfikacji i do 9 września zostanie ogłoszona lista projektów zakwalifikowanych do głosowania. Głosowanie mieszkańców potrwa od 3 do 17 października. Wyniki zostaną podane do 31 października.

Budżet Obywatelski funkcjonuje w Białymstoku już od dekady. W tym czasie zrealizowanych zostało niemal 200 projektów na kwotę ok. 83,4 mln zł.

Opracowanie: Kamila Bogacewicz

Plakat informujący o naborze projektów do Budżetu Obywatelskiego

facebook