fot. Dawid Gromadzki

Dodana: 19 czerwiec 2024 11:57

Zmodyfikowana: 2 lipiec 2024 12:15

Finał ogólnopolskiej edycji „Ośmiu Wspaniałych”

Patryk Paszko, uczeń Zespołu Szkół Technicznych w Białymstoku, został laureatem 30. ogólnopolskiej edycji konkursu „Ośmiu Wspaniałych”. W ubiegły poniedziałek otrzymał tytuł Wspaniały Polski.

Młody wolontariusz reprezentował Białystok podczas finału ogólnopolskiej edycji Samorządowego Konkursu „Ośmiu Wspaniałych”, który dobył się 16 i 17 czerwca w Pułtusku i Warszawie. O miano Wspaniałej/Wspaniałego Polski konkurował z wolontariuszkami i wolontariuszami z 34 polskich miast. Ostatecznie Patryk Paszko znalazł się w gronie ośmiu osób nagrodzonych w konkursie. Wyniki ogłoszono 17 czerwca, podczas ogólnopolskiej gali w Teatrze Polskim w Warszawie.

W czasie dwudniowego wyjazdu do Pułtuska i Warszawy Patrykowi towarzyszyli nagrodzeni przez Prezydenta Miasta Białegostoku wolontariusze z białostockiej edycji konkursu. W Pułtusku wspólnie uczestniczyli w atrakcjach, które przygotowała Fundacja „Świat na Tak”. Wolontariuszy przywitano salwą armatnią, a następnie zaproszono na rejs zamkowymi gondolami po rzece Narew, zwiedzanie Kuźni i Zbrojowni Pułtuskiej Chorągwi Zamkowej oraz wieczór integracyjny.

Przypominamy – 11 kwietnia 2024 r. Patryk Paszko wziął udział w ogólnopolskich eliminacjach konkursu „Ośmiu Wspaniałych” w Warszawie. Zaprezentował się przed komisją konkursową, opowiedział o pracy w wolontariacie, swojej motywacji, o pasjach. Dzięki rozmowie komisja miała szansę lepiej poznać młodego wolontariusza i jego działania. Jego praca i zaangażowanie społeczne została doceniona przez ogólnopolską komisję konkursową.

Patryk jest uczeniem 2 klasy Zespołu Szkół Technicznych o profilu „Technik transportu kolejowego”. Kolej to jego pasja. Swoją przygodę z wolontariatem rozpoczął w szóstej klasie szkoły podstawowej w Fundacji „Zwierzęta Niczyje”.

Eskalacja konfliktu wojennego w Ukrainie sprawiła, że Patryk został wolontariuszem na dworcu PKP gdzie pomagał uchodźcom wydając żywności, ubrania, organizował noclegi oraz transport kolejowy do innych miast w kraju i za granicą. Od 6 lat jest wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, gdzie w sztabie zajmuje się pracami organizacyjnymi oraz kwestami. Udziela się także w akcjach Klubu Ośmiu i Koła Caritas, takich jak: Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych, akcji „Czysta Rzeka”, Andrzejki dla osób z niepełnosprawnościami ze Stowarzyszenia Aktywni, akcji charytatywno-ekologicznej „Nakrętka”. Jest niezwykle zaangażowanym wolontariuszem, nigdy nie odmawia pomocy. Wolontariat to pasja, do której chce włączyć jak najwięcej rówieśników.

Samorządowy Konkurs „Ośmiu Wspaniałych” poprzez prezentację sylwetek aktywnych wolontariuszy promuje wśród młodzieży ideę zaangażowania społecznego. Do 29. białostockiej edycji, która miała swój finał 3 kwietnia 2024 r. w Auli Magna Pałacu Branickich, zgłoszono 43 indywidualnych wolontariuszy i 13 grup wolontariackich, w których aktywnie działa około 500 wolontariuszy.

facebook