fot. Dawid Gromadzki

Dodana: 8 marzec 2018 09:27

Zmodyfikowana: 8 marzec 2018 14:11

Forum Organizacji Pozarządowych - podsumowanie

O funkcjonowaniu trzeciego sektora, nowych możliwościach finansowania, promocji działań i współpracy ze społecznością rozmawiali dziś (2 marca) uczestnicy Forum Organizacji Pozarządowych w Białymstoku.

Forum Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok odbyło się w Centrum Aktywności Społecznej przy ul. Św. Rocha 3. Organizatorem przedsięwzięcia był Urząd Miejski w Białymstoku wraz ze stowarzyszeniem Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych i Federacją Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok. Było to otwarte spotkanie adresowane do organizacji pozarządowych działających na rzecz białostoczan. W trakcie forum rozmawiano min. o aktualnych zagadnień, które warunkują funkcjonowanie organizacji pozarządowych.

Niech to pierwsze znaczące wydarzenie, zorganizowane w budynku Centrum Aktywności Społecznej, oddanym do użytku w grudniu ubiegłego roku, będzie zapowiedzią licznych nowych inicjatyw realizowanych na rzecz mieszkańców w partnerstwie między samorządem a organizacjami pozarządowymi – powiedział Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski otwierając spotkanie.

O tym, co stanowi istotę dialogu obywatelskiego oraz jakie warunki muszą być spełnione, aby dialog miał szansę na powodzenie debatowali uczestnicy Forum wraz ze Stefanem Kołuckim z Narodowego Instytutu Wolności, Zbigniewem Wejcmanem – prezesem Sieci Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT oraz Przemysławem Tuchlińskim ­– Zastępcą Prezydenta Miasta Białegostoku.

Szczególne zainteresowanie wzbudziła dyskusja o finansowaniu działań trzeciego sektora. – Bardzo ciekawe były doświadczenia z Barcelony przekazane przez Panią Aleksandrę Zemke z Fundacji Smilemundo, a także propozycje przedstawicieli Caritasu, Stowarzyszenia „My dla Innych” i OWOPu – twierdzi reprezentantka Fundacji Spe Salvi. – Przecież powinnyśmy planować pozyskiwanie środków z różnych źródeł, a nie opierać się wyłącznie na zadaniach zlecanych przez Miasto. To dało mi do myślenia.

Stowarzyszenie KLON/JAWOR pokazało różne możliwości wspierania organizacji pozarządowych za pośrednictwem portalu www.ngo.pl, a w szczególności jego nową funkcję www.ngo.wplacam.pl, służącą pozyskiwaniu środków finansowych.

W części poświęconej skutecznej promocji inicjatyw społecznych Jędrek Jarmuszkiewicz (WebWave) zwracał uwagę na zalety prezentowania stowarzyszenia i fundacji za pomocą stron internetowych. Marcin Kupryciuk ze Stowarzyszenia Dyliżans Kulturalny opowiedział o promocji wydarzeń za pośrednictwem znaczka i kartki pocztowej, a Rafał Skarżyński (Stowarzyszenie Freway) zachęcał do promowania się dzieki Google grants.

Szymon Hołownia, gość specjalny Forum, dzielił się swoimi doświadczeniami w kierowaniu akcjami pomocowymi prowadzonymi przez Fundację Kasisi i Dobra Fabryka.

Uczestnicy podkreślali, że oprócz wiedzy merytorycznej, którą zyskali, niezwykle wielką wartość miała możliwość osobistego spotkania się w szerszym gronie. W panelach dyskusyjnych, prezentacjach i spotkaniach wzięło udział ponad 130 przedstawicieli białostockich organizacji pozarządowych i samorządowców. Forum towarzyszyła przygotowana przez Ośrodek „Eleos” wystawa fotograficzna „Portret Mój” złożona ze zdjęć Katarzyny Gacal-Pietruskiej oraz prezentacja fotografii Wojciecha Biegańskiego uwieczniająca seniorki biorące udział w zajęciach Stowarzyszenia KLANZA w Białymstoku.

Podczas Forum uczestnicy mogli założyć profil zaufany, by przez internet wysłać pismo do urzędu lub zarejestrować się do lekarza oraz poznać aktualne propozycje Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Białymstoku.

Anna Pawłowska

facebook