fot. Dawid Gromadzki

Dodana: 26 kwiecień 2022 11:03

Zmodyfikowana: 18 maj 2022 08:22

Misja Słowik | Місія Соловейко

Misja Słowik (czyli Місія Соловейко w języku ukraińskim) to nazwa polsko-ukraińskich integracyjnych i edukacyjnych działań dla młodzieży, podejmowanych przez Fundację EFC. Inicjatywy te odpowiadają na istotne potrzeby osób z Ukrainy, które decydują się zostać w Polsce.

Właśnie w ramach Misji Słowik 20 kwietnia Fundacja EFC przekazała uchodźcom mieszkającym w hotelu BOSiR w Białymstoku książki dla dzieci i młodzieży w języku ukraińskim. Stypendystki Fundacji EFC wraz z wolontariuszką (i tłumaczką) Мария zachęcały do wypożyczania książek przekazanych przez Wydawnictwo Starego Lwa ze Lwowa. Do Polski z Ukrainy trafiło około 1000 książek, które zostały rozdysponowane w całym kraju. 40 pozycji z literatury młodzieżowej i dziecięcej zostało przekazane do Białegostoku. Zainteresowanie książkami jest ogromne, dlatego członkowie Fundacji już pracują nad organizowaniem kolejnych transportów.    

Fundacja EFC swoje działania kieruje przede wszystkim do młodzieży ukraińskiej w wieku 10-19 lat, która ze względu na wojnę nagle musiała ze swoimi rodzinami opuścić swój kraj. Doświadczenie i kompetencje w pracy z młodzieżą pracownicy Fundacji zdobywali prowadząc od ponad 12 lat Program Stypendialny Horyzonty, w którym pracują z uczniami i uczennicami szkół średnich.  

Koordynatorzy Fundacji są obecni w 12 miastach w Polsce, a jej działania w różnych miastach różnorodne, w zależności od możliwości, osób i organizacji, z którymi udaje się połączyć siły. W Poznaniu uruchomiono zajęcia świetlicowo-edukacyjne, które odbywają się dwa razy w tygodniu. Podobne zajęcia startują w Szczecinie. W Krakowie i Trójmieście powstały polsko-ukraińskie komitety organizacyjne z udziałem stypendystów Fundacji. Każda z tych inicjatyw zaczyna się od sprawdzania potrzeb przybyłych osób.

Więcej o działaniach Fundacji EFC podejmowanych w ramach Misji Słowik można przeczytać stronie internetowej lub na profilu na portalu Facebook, prowadzonych po polsku i ukraińsku.

 

Znak graficzny akcji Misja Słowik

facebook