fot. Dawid Gromadzki

Dodana: 24 lipiec 2019 14:00

Zmodyfikowana: 26 sierpień 2019 14:56

Nazwa Stadionu Miejskiego – konsultacje

Do 23 sierpnia można wziąć udział w konsultacjach społecznych dotyczących nadania nazwy Stadionowi Miejskiemu w Białymstoku. Białostoczanie mogą wybrać jedną z trzech propozycji.

– Mieszkańcy zainteresowani udziałem w konsultacjach powinni wypełnić ankietę zawierającą propozycje nazwy, jaką może otrzymać Stadion Miejski. Do wyboru są następujące propozycje: im. 42 Pułku Piechoty, im. Mariana Zyndrama Kościałkowskiego, im. Seweryna Nowakowskiego – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Zachęcam do udziału w ankiecie.

Opinie można składać w wersji elektronicznej (w plikach nieedytowalnych pdf lub jpg, na adres konsultacje@um.bialystok.pl) i papierowej. Wypełnione ankiety papierowe można zostawić w kilku punktach: w Kancelarii Ogólnej Departamentu Organizacyjnego i Nadzoru UM przy ul. Słonimskiej 1, w Departamencie Obsługi Mieszkańców przy ul. J.K. Branickiego 3/5, w Departamencie Kultury, Promocji i Sportu przy ul. Słonimskiej 8, w Centrum Aktywności Społecznej UM przy ul. Św. Rocha 3, w budynku Stadionu Miejskiego przy ul. Słonecznej 1.  

Jeden z proponowanych patronatów to imię 42 Pułku Piechoty. Był to oddział piechoty Armii Polskiej we Francji, Wojska Polskiego i Armii Krajowej. Jego żołnierze tworzyli założony w 1920 r. Wojskowy Klub Sportowy 42 Pułku Piechoty Białystok, który w tamtym okresie był najlepszym klubem w Białymstoku. Od 1932 r. WKS zaczął funkcjonować pod nazwą BKS Jagiellonia Białystok.

Kolejna propozycja to imię Mariana Zyndrama Kościałkowskiego. To polski polityk, związany z obozem piłsudczykowskim, premier Rzeczpospolitej Polskiej, podpułkownik piechoty Wojska Polskiego, w latach 1930-1934 wojewoda białostocki. Pomysłodawca i inicjator utworzenia Jagiellonii jako mocnego ośrodka sportowego oraz pierwszy honorowy prezes klubu.

Wśród propozycji jest też nazwa imienia Seweryna Nowakowskiego. To polski polityk, prezydent Białegostoku w latach 1934-1939. Nazywany „budowniczym nowoczesnego Białegostoku”, mocno angażował się w pracę na rzecz miasta oraz w jego sportowy rozwój. Aktywnie uczestniczył w życiu Wojskowego Klubu Sportowego Jagiellonia sprawując funkcję wiceprezesa klubu w latach 1935-1939. Rok 2019 jest w Białymstoku Rokiem m.in. Seweryna Nowakowskiego.

Agnieszka Błachowska

facebook