fot. Dawid Gromadzki

Dodana: 19 kwiecień 2022 09:30

Zmodyfikowana: 19 kwiecień 2022 09:40

Podziękowanie i apel w sprawie darów

Miasto Białystok dziękuje białostoczanom, organizacjom pozarządowym i firmom za dotychczasową pomoc na rzecz Ukrainy i uchodźców. Jednocześnie apeluje o kontynuowanie wsparcia i dostarczanie darów do punktu na Stadionie Miejskim w Białymstoku. Szczególnie potrzebna jest żywność trwała, chemia gospodarcza i kosmetyki.

– To jeszcze nie czas na podsumowania, bo wojna nadal trwa i wciąż potrzebna jest pomoc dla Ukraińców. Zarówno tych, którzy dalej walczą, jak i tych, którzy przebywają w Polsce. Warto jednak już dziś podziękować tym wszystkim, którzy wspólnie z Miastem Białystok niosą pomoc. Wielkie podziękowania należą się mieszkańcom, wolontariuszom, organizacjom pozarządowym i przedsiębiorstwom – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński.

Miasto dziękuje za dotychczasową pomoc mieszkańcom Białegostoku, którzy przynoszą dary do punktu zbiórki i wolontariuszom, którzy sortują, pakują i pomagają pracownikom CAS i Stadionu Miejskiego w obsłudze punktu. Wśród nich są białostoczanie, Ukraińcy, uczniowie, studenci, pracownicy urzędów, harcerze i przedsiębiorcy. Wyrazy uznania należą się także organizacjom pozarządowym, które pomagają w przygotowywaniu transportów do Ukrainy (np. Polza, Okno na Wschód, Fundacja Rodziny Czarneckich, Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie Droga, Stowarzyszenie Czysty świat) oraz firmom, które wspierały Miasto w transporcie i przeładunku, oraz zajmują się dostarczaniem darów (np. Chorten, Glosel, spółka Lech). Wśród nich są przedsiębiorstwa różnej wielkości, z rozmaitych branż – wszystkim należą się podziękowania.

– Dziś warto nie tylko podziękować, ale także zaapelować o dalszą pomoc i wsparcie. To jeszcze nie koniec, nadal potrzebujemy Państwa pomocy i zbieramy produkty dla osób z Ukrainy – dodał zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński.

Punkt na Stadionie Miejskim (wjazd od ulicy Słonecznej, magazyn przy boisku bocznym) jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00. Odwiedza go średnio, dziennie ok. 100-150 osób z Ukrainy. Są to osoby, które za okazaniem dokumentu, paszportu mogą nieodpłatnie otrzymać podstawowe produkty żywnościowe i chemiczne. Dotychczas z pomocy Free Shopu skorzystało ok. 4500 osób.

Obecnie najpotrzebniejsze produkty to:

  • żywność trwała – kasza, mąka, makaron, mleko, olej, woda, konserwy, suchy prowiant, cukier, sól, herbata, kawa, słodycze,
  • kosmetyki i chemia gospodarcza – proszek do prania, dezodoranty, kremy, żele, szampony, pasta do zębów, płyn do mycia naczyń.

Produkty można przywieźć bezpośrednio do punktu na stadionie. Można je także zostawiać w białostockich szkołach publicznych oraz w sklepach Chorten (ul. Lawendowa 79 A, ul. Mickiewicza 17, ul. Porzeczkowa 14, ul. Swobodna 29, ul. Nowosielska 54, ul. Wiklinowa 10, ul. Wasilkowska 4, ul. Zachodnia 2 A/1). Produkty, które chcemy podarować, można także zakupić w sklepie internetowym bee.pl. Zostaną one spakowane i przekazane do miejskiego punktu.  

Kamila Bogacewicz

facebook