fot. Dawid Gromadzki

Dodana: 5 czerwiec 2024 13:32

Zmodyfikowana: 2 lipiec 2024 09:41

Rowerowa Stolica Polski 2024

Data rozpoczęcia wydarzenia: 1 cze 2024, 00:01

Data zakończenia wydarzenia: 30 cze 2024, 23:59

Lokalizacja wydarzenia: Miasto Białystok

Miasto Białystok po raz szósty dołączyło do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, organizowanej przez Bydgoszcz. Współzawodnictwo rozpoczęło się 1 czerwca. Do akcji zgłosiło się ponad 50 miast oraz ponad 90 gmin, poza Białymstokiem i Bydgoszczą to także m.in. Poznań, Zielona Góra, Płock, Toruń, Suwałki i Koszalin. Już 12 czerwca odbędzie się wydarzenie pod hasłem „Dbam o rower” przed Centrum Aktywności Społecznej.

Rywalizacja to nie tylko tytuł i puchar dla najlepszego miasta, to również nowe stacje naprawy rowerów dla najlepszych trzech miast oraz wyróżnienia indywidualne. Dla rowerzystów kręcących kilometry dla Białegostoku Miasto przewidziało nagrody w postaci voucherów do ogólnopolskiej sieci sklepów sportowych. Na użytkowników indywidualnych czekają nagrody – vouchery po 800 zł dla kobiety i mężczyzny, którzy wykręcą najwięcej kilometrów dla Białegostoku oraz vouchery po 600 zł i 400 zł dla dwóch kolejnych najaktywniejszych rowerzystek i rowerzystów. 

W pierwszej edycji konkursu (w 2019 roku) do Białegostoku trafiły dwa rowery za I miejsce w rywalizacji ogólnopolskiej w kategorii mężczyzn. Rower otrzymał pan Jarosław, który przejechał 5204,62 km. Drugi rower za II miejsce w rywalizacji ogólnopolskiej w kategorii kobiet otrzymała pani Elżbieta, która przejechała 2260,93 km.

Udział w rowerowych zmaganiach jest bardzo prosty. Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację „Aktywne Miasta” i wybrać Białystok jako miasto, dla którego będą zbierane kilometry. Aplikacja działa na terenie całego świata, dlatego uczestnik przebywający poza granicami kraju może również przystąpić do rywalizacji na rzecz wybranego miasta i tworzyć wspólnie niezapomniane, sportowe emocje.

We środę (12 czerwca) w godz. 14.00-18.00 zaplanowano wydarzenie pod hasłem „Dbam o rower”. Na parkingu przed budynkiem Centrum Aktywności Społecznej zostanie rozstawiony namiot, w którym zorganizowany zostanie bezpłatny punkt przeglądu rowerów (podstawowy przegląd rowerów, regulacja hamulców i przerzutek, smarowanie łańcucha, regulacja kierownicy, pompowanie kół). Do współpracy zaproszono Straż Miejską oraz Komendę Miejską Policji, która przeprowadzi akcje profilaktyczno-edukacyjne w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Będzie możliwość oznakowania roweru (aby oznakować rower należy mieć przy sobie dokument tożsamości oraz dowód zakupu roweru). Na uczestników będą również czekały gadżety rowerowe.

facebook