fot. Dawid Gromadzki

Dodana: 2 marzec 2023 09:08

Zmodyfikowana: 4 kwiecień 2023 15:27

Start Budżetu Obywatelskiego 2024

Rusza 11. edycja Budżetu Obywatelskiego w Białymstoku. Już po raz kolejny białostoczanie mogą zgłaszać pomysły na to, jak zmieniać swoje miasto. Etap składania wniosków rozpocznie się 1 marca i potrwa do 31 marca.

Do wydania w ramach Budżetu Obywatelskiego 2024 jest 12 mln zł. Mieszkańcy mogą zgłaszać projekty ogólnomiejskie i osiedlowe – na których realizację wydzielono odpowiednio 5 mln zł i 7 mln zł. Tegoroczną nowością jest zwiększenie maksymalnej kwoty zgłaszanych projektów. Szacunkowa wartość projektu ogólnomiejskiego może sięgać 3 mln zł w przypadku projektu „twardego” i 100 tys. zł – przy „miękkim”. Natomiast wartość projektu osiedlowego to maksymalnie 1,5 mln zł w przypadku projektu „twardego” i 100 tys. zł – „miękkiego”.

– Zasady obowiązujące w aktualnej edycji białostockiego Budżetu Obywatelskiego są prawie takie same, jak poprzednio. Oprócz wyższych limitów szacunkowych kosztów poszczególnych projektów, warto zwrócić uwagę na terminy maratonów pisania projektów, które odbędą się 20 i 27 marca w godzinach 9-18 w Centrum Aktywności Społecznej – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński. – Ponadto trzeba pamiętać, że w tym roku głosowanie mieszkańców rozpocznie się o tydzień wcześniej niż poprzednio. Potrwa od 26 września do 9 października.

Jak co roku mieszkańcy mogą skonsultować swój pomysł z urzędnikami i otrzymać pomoc w przygotowaniu projektów. W tym celu można skontaktować się telefonicznie, e-mailowo lub osobiście odwiedzić Centrum Aktywności Społecznej (CAS) przy ulicy Św. Rocha 3. Warto również sprawdzić aktualne informacje w zakładce Budżet Obywatelski 2024, skąd można pobrać między innymi formularz zgłoszeniowy projektu.

Każdą propozycję powinno poprzeć dwóch mieszkańców Białegostoku (innych niż projektodawca). Wnioski należy składać na formularzach dostępnych na  naszej stronie, a także w budynkach przy ulicy Św. Rocha 3 i Słonimskiej 1. Każdy mieszkaniec może złożyć i poprzeć dowolną liczbę projektów. Jeśli pomysłodawcą jest osoba małoletnia, do formularza zgłoszeniowego należy dołączyć zgodę opiekuna prawnego. Formularz można złożyć w formie skanu z oryginału wysyłając na adres e-mail: budzetobywatelski@um.bialystok.pl lub w formie papierowej w godzinach pracy urzędu w Kancelarii Ogólnej Urzędu Miejskiego w Białymstoku i w Centrum Aktywności Społecznej.

Na stronie internetowej CAS-u można skorzystać np. z szacunkowych kosztów funkcjonowania miasta, czy też sprawdzić własność działki.

Zgłoszone przez mieszkańców pomysły zostaną poddane weryfikacji i do 8 września zostanie ogłoszona lista projektów zakwalifikowanych do głosowania. Głosowanie mieszkańców rozpocznie się w tym roku 26 września i potrwa do 9 października. Wyniki zostaną podane do 31 października.

Budżet Obywatelski funkcjonuje w Białymstoku już od 2013 roku. W tym czasie zrealizowane zostały projekty na kwotę 91,5 mln zł. Białostoczanie do tej pory zgłosili 1507 projektów, 269 z nich zostały przekazane do realizacji, a 206 już zrealizowaliśmy.

Opracowanie: Agnieszka Błachowska

Element graficzny informujący o terminie naboru wniosków do Budżetu Obywatelskiego 2024

facebook