fot. Dawid Gromadzki

Dodana: 26 luty 2018 13:29

Zmodyfikowana: 27 luty 2018 09:12

Szukamy ośmiu wspaniałych

Trwa 23. białostocka edycja samorządowego konkursu „Ośmiu Wspaniałych”. Kandydatów – młode osoby działające na rzecz społeczności lokalnej – mogą zgłaszać m.in. dyrektorzy szkół, nauczyciele i rodzice. Czasu na to zostało już niewiele – tylko do końca tego tygodnia.

Konkurs „Ośmiu Wspaniałych” służy przede wszystkim propagowaniu idei wolontariatu, zwraca uwagę na młodzież, która bezinteresownie pomaga innym, a dzięki swoim działaniom staje się wzorcem dla rówieśników. Ważnym elementem konkursu jest rozbudzanie wrażliwości młodzieży na potrzeby otoczenia, inspirowanie do niesienia pomocy tam, gdzie jest ona niezbędna. Od lat w naszym mieście ten konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem.

–   Dzięki temu konkursowi staramy się doceniać młodzież, która potrafi dostrzegać, że ktoś obok potrzebuje pomocy i tę pomoc nieść – powiedział organizator białostockiej edycji konkursu, prezydent Tadeusz Truskolaski.

Konkurs przewiduje dwie kategorie wiekowe: „Ósemeczki” – adresowaną do młodzieży w wieku 10-13 lat oraz „Ósemki” – obejmującą wolontariuszy w wieku 14-19 lat. Kandydatów mogą zgłaszać nauczyciele, dyrektorzy szkół, przedstawiciele organizacji pozarządowych, placówki oświatowo-wychowawcze, rodzice i przyjaciele.

Zgłoszenia przyjmuje komitet organizacyjny w siedzibie Centrum Aktywności Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku przy ul. Św. Rocha 3 do 23 lutego w godz. 8.00-20.00. Skany dokumentów można też przesyłać elektronicznie na adres: centrum@um.bialystok.pl.

Na laureatów konkursu czekają nagrody, które zostaną wręczone na uroczystej gali w kwietniu oraz trzydniowy wyjazd (8-10 czerwca) finansowany przez Miasto Białystok do Trzebiatowa na XXIV Finał Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”.

Do ubiegłorocznej edycji konkursu zgłoszono ok. 80 wolontariuszy, w 2016 roku – ponad 80. Warto też wiedzieć, że dwa lata temu tytuł „Wspaniałej Polski” otrzymała białostoczanka – Patrycja Tryniszewska.

Inicjatywa „Ośmiu Wspaniałych” została zapoczątkowana przez Fundację „Świat na TAK” w 1994 roku i z powodzeniem kontynuowana jest w kilkudziesięciu miastach.

Regulamin konkursu oraz karta uczestnictwa znajdują się w załączniku.

Anna Kowalska

facebook