fot. Dawid Gromadzki

Dodana: 4 kwiecień 2024 07:49

Zmodyfikowana: 4 kwiecień 2024 08:32

Znamy Ośmiu Wspaniałych!

Patryk Paszko, uczeń drugiej klasy Zespołu Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku, będzie reprezentował Białystok w ogólnopolskiej edycji konkursu „Ośmiu Wspaniałych”. Podczas uroczystej gali wyróżniono młodych białostoczan, którzy na co dzień pomagają i wspierają potrzebujących.

Uroczystość kończąca 29. białostocką edycję Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” odbyła się 3 kwietnia w Auli Magna Pałacu Branickich w Białymstoku. Podczas gali poznaliśmy wszystkich finalistów oraz laureatów konkursu, którzy z rąk prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego otrzymali tytuł „Wspaniałej” i „Wspaniałego”.

– Są ludzie, którzy dobrowolnie i bez wynagrodzenia niosą pomoc, angażują się w pracę na rzecz innych w różnych obszarach życia społecznego. To wy – wolontariusze.  Dziękuję każdej i każdemu z was, że tak licznie angażujecie się w te działania. Jestem dumny z tego, czego dokonujecie na co dzień, a robicie dużo więcej niż sądzicie. Przywracacie innym wiarę w ludzi – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. 

Kapituła – złożona z przedstawicieli m.in. samorządu, duchowieństwa – przez dwa dni osobiście poznawała wolontariuszy, aby w efekcie wyłonić „Ośmiu Wspaniałych” w dwóch kategoriach wiekowych. Nagrodzeni wolontariusze („Ósemki”) odebrali wyróżnienia i statuetki Franciszka wyrzeźbione przez podlaskiego artystę plastyka Zbigniewa Wasiluka, nagrody oraz zaproszenia na ogólnopolską galę w Warszawie.

Laureat w kategorii „Ósemeczki – Grupy”:

Szkolny Klub Wolontariusza „Promyk z serca” ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Białymstoku.

Laureat w kategorii „Ósemki – Grupy”:

Klub Ośmiu w Internacie Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych w Białymstoku z Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych, Zespołu Szkół Gastronomicznych, Zespołu Szkół Technicznych.

Laureaci w kategorii „Ósemka - Junior”:

 • Weronika Kamińska, uczennica klasy VIII Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Białymstoku,
 • Mateusz Palkowski, uczeń klasy VII Szkoły Podstawowej Nr 15 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku,
 • Elena Pietrowska, uczennica klasy VIII Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Białymstoku,
 • Gabriela Waszczuk, uczennica klasy VII Szkoły Podstawowej Nr 12 im. Zygmunta Glogera w Białymstoku.

Laureaci w kategorii „Ósemka - Senior”:

 • Michał Okruszko, uczeń 4 klasy II Liceum Ogólnokształcącego im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku,
 • Monika Walenda, uczennica 3 klasy X Liceum Ogólnokształcącego im. Wiesławy Szymborskiej w Białymstoku,
 • Sylwia Zabielska, uczennica 5 klasy Zespołu Szkół Budowlano-Geodezyjnych im. Stefana Władysława Bryły w Białymstoku.
 •  Patryk Paszko, uczeń 2 klasy Zespołu Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku.

Patryk Paszko wyłoniony spośród laureatów w kategorii „Ósemki” będzie reprezentować Miasto Białystok 11 kwietnia w Warszawie podczas ogólnopolskich eliminacji Konkursu.

Patryk jest obecnie uczeniem 2 klasy Zespołu Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku o profilu „Technik transportu kolejowego”. Swoją przygodę z wolontariatem rozpoczął w szóstej klasie szkoły podstawowej, gdzie w fundacji opiekował się kotami i psami przeznaczonymi do adopcji. Z chwilą wybuchu wojny w Ukrainie Patryk został wolontariuszem na dworcu PKP. Pomagał uchodźcom wydając żywność, ubrania, organizował noclegi oraz transport kolejowy do innych miast w kraju i za granicą. Patryk od trzech lat jest wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zajmuje się pracami organizacyjnymi w sztabie oraz kwestami. Pomaga w realizacji działań akcji Klubu Ośmiu i Koła Caritas, takich jak Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych, akcja „Czysta Rzeka”, andrzejki dla osób niepełnosprawnych intelektualnie ze Stowarzyszenia Aktywni, akcja charytatywno-ekologicznej „Nakrętka”. Jest niezwykle zaangażowanym, niestrudzonym wolontariuszem, nigdy nie odmawia pomocy. Wolontariat to jego pasja, do której chce włączyć jak najwięcej rówieśników.

W kategorii „Ósemeczki” (uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej) laureatami zostali:

 • Aleksandra Bublej, uczennica 4 klasy Szkoły Podstawowej Nr 24 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. 2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w Białymstoku,
 • Alicja Micun, uczennica 6 klasy Szkoły Podstawowej Nr 44 im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku,
 • Gabriela Nowicka, uczennica 6 klasy Szkoły Podstawowej Nr 44 im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku,
 • Julia Wojtach, uczennica 6 klasy Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Sybiraków w Białymstoku.

W tegorocznej białostockiej edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” wzięło udział 541 młodych wolontariuszek i wolontariuszy w kategorii indywidualnej i grupowej. Nauczyciele, dyrektorzy szkół, organizacje pozarządowe zgłosili 43 osoby w kategorii indywidualnej oraz 498 wolontariuszy w 13 grupach.

Galę uświetnił występ Big-Band Zespołu Szkół Muzycznych im. Ignacego Paderewskiego w Białymstoku pod kierunkiem Tomasza Witka.

Opracowanie: Eliza Bilewicz-Roszkowska

facebook