fot. Dawid Gromadzki

Dodana: 21 maj 2024 13:55

Zmodyfikowana: 24 maj 2024 11:55

Festyn samorządności na skwerze im. Adamowicza

W niedzielę, 26 maja, w przeddzień Dnia Samorządu Terytorialnego, zostanie otwarty dla mieszkańców Skwer im. Pawła Adamowicza. Otwarcie planowane jest na godz. 13.00, a w godz. 13.30-16.00 odbędzie się w tym miejscu Festyn Samorządności, na który zaprasza prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Na festynie nie zabraknie atrakcji dla rodzin, mieszkańców młodszych i starszych. Będą to m.in. malowanie twarzy, pokaz baniek mydlanych, kącik plastyczny i malucha, giga gry (np. szachy) oraz bezpłatna kawa i lody.

– Festyn będzie znakomitą okazją do odwiedzenia Skweru im. Pawła Adamowicza, który po odnowieniu stał się pięknym miejscem rekreacyjno-wypoczynkowym. Wiem, że nie muszę nikomu przypominać życiorysu śp. Pawła Adamowicza. Cieszę się, że Białystok uhonorował w taki sposób tego wspaniałego samorządowca – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – To właśnie tutaj w przeddzień Dnia Samorządu Terytorialnego będziemy obchodzić święto polskiego samorządu. Zapraszam mieszkańców Białegostoku do wspólnego świętowania podczas Festynu Samorządności.

Teren skweru został podzielony na dwie strefy: pierwszą, reprezentacyjną, z pomnikiem Ludwika Zamenhofa oraz drugą, rekreacyjno-wypoczynkową wraz z fontanną i ławkami.

Nowa fontanna posadzkowa stanowi główny element strefy rekreacyjno-wypoczynkowej. Nawierzchnia fontanny wykonana została z ciemnoszarych płyt granitowych i ozdobiona kulami ze stali nierdzewnej, wykończonymi na wysoki połysk. Fontanna wyposażona jest w 12 dysz zintegrowanych z reflektorami ze światłem kolorowym i jedną dyszę centralną z lampą sterowaną.

Dwa główne ciągi komunikacyjne przy fontannie wykonano z jasnoszarych płyt granitowych. Pozostałe – łączące skwer z sąsiednimi ulicami – zostały wykonane z ekologicznej, w 100% przepuszczalnej dla wody nawierzchni mineralno-epoksydowej.

Pojawiły się nowe elementy małej architektury: ławki parkowe z oparciem, ławki przysiadki, kosze na śmieci, a także pergola z podwieszanymi ławkami. Powstała też nowa instalacja oświetleniowa. Wykonano nasadzenia roślin ozdobnych, a także automatyczny system nawadniania roślin.

Koszt modernizacji Skweru im. Pawła Adamowicza wyniósł 2 mln 770 tys. zł.

Agnieszka Błachowska

 

Grafika informacyjna dotycząca otwarcia skweru.

facebook