fot. Dawid Gromadzki

Dodana: 23 luty 2022 10:11

Zmodyfikowana: 24 luty 2022 15:04

„Złota rączka” pomaga seniorom

Seniorzy z Białegostoku także w tym roku mogą korzystać z bezpłatnej pomocy fachowców przy drobnych naprawach domowych. Miasto zlecając realizację usług „złotej rączki” chce wspomóc osoby samotne, schorowane czy niesamodzielne. Projekt w poprzednich latach cieszył się dużym zainteresowaniem starszych mieszkańców Białegostoku.

Na zlecenie Miasta projekt „Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa seniorów w miejscu ich zamieszkania poprzez wsparcie w formie konsultacji i drobnych napraw technicznych” zrealizuje Fundacja Spe Salvi, zwycięzca ogłoszonego konkursu.

Fundacja już po raz kolejny organizuje pomoc fachowców mieszkańcom miasta w wieku 60 lat i więcej, mieszkającym samotnie, dysponującym niskimi dochodami, niesamodzielnym lub długotrwale chorym. Wystarczy w dni robocze zadzwonić pod numer 578 733 659 lub zgłosić się osobiście (ul. Warszawska 50) i umówić się na konkretny termin. Zgłoszenia przyjmowane są w godzinach 9.00-13.00, od poniedziałku do piątku.

Seniorzy mogą liczyć na wsparcie w formie konsultacji i drobnych napraw technicznych instalacji, sprzętów i urządzeń domowych. Więcej informacji znajduje się na stronie Fundacji Spe Salvi.

– Naprawa zepsutego zamka, wymiana uszczelek w oknach – to zadania, które mogą być kłopotliwe dla osób starszych. W takich właśnie sytuacjach może pomóc złota rączka. Ta inicjatywa cieszy się dużym zainteresowaniem, dlatego z pomocą fachowców znów chcemy zadbać o potrzeby starszych mieszkańców Białegostoku – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz.

Miasto na realizację tego zadania od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2023 roku przeznaczy łącznie 210 tys. zł. W roku 2022 planowane jest wykonanie 620 usług, zaś w roku 2023 – 703. Seniorzy mogą z tej pomocy korzystać bezpłatnie, z zastrzeżeniem, że jedna osoba może skorzystać z pomocy nie więcej niż raz w miesiącu i nie więcej niż 5 razy w roku.

W 2021 r. z pomocy „złotej rączki” skorzystało 286 seniorów. Fachowcy wykonali 550 drobnych napraw. Zlecenia dotyczyły między innymi wymiany uszczelek w oknach, naprawy lub wymiany klamek w drzwiach, baterii umywalkowych, spłuczek sedesowych, zawieszania w łazience suszarek do ubrań, naprawy włączników.

Eliza Bilewicz-Roszkowska

Grafika informacyjna z tekstem Złota Rączka pomoc w drobnych naprawach dla osób w wieku 60+ tel. 578 733 659 poniedziałek-piątek godz. 9:00-13:00. Więcej informacji regulamin na www.spesalvi.org.pl. Zadanie dofinansowane ze środków budżetu Miasta Białystok.

facebook