fot. Dawid Gromadzki

Dodana: 28 czerwiec 2018 13:59

Zmodyfikowana: 28 czerwiec 2018 14:02

Regranting – pilotaż

Po raz pierwszy Miasto Białystok zleciło organizacjom pozarządowym zadanie do realizacji w formie tzw. regrantingu, pod nazwą „Osiedla w działaniu”. Na inicjatywy wzmacniające społeczność lokalną przeznaczono 36 tys. zł.

Regranting polega na wyłonieniu jednego podmiotu-operatora projektu, który przekazuje pieniądze innym uprawnionym podmiotom na realizację zadań. Można to porównać do „podwykonawstwa”. Realizowane w Białymstoku zadania będą dotyczyły budowania sąsiedzkich relacji między mieszkańcami, podejmowania lokalnych inicjatyw na osiedlu (w zakresie kultury, sportu, ochrony środowiska, spraw społecznych). W realizację działań powinni zostać zaangażowani mieszkańcy. Mogą wspólnie np. naprawić uszkodzone huśtawki na placu zabaw, zorganizować turniej piłkarski, posadzić kwiaty.

– Liczę na to, że realizacja projektu „Osiedla w działaniu” połączy mieszkańców, skupi wokół wspólnie wyznaczonego celu – mówi prezydent Tadeusz Truskolaski. – Natomiast co do zastosowania samej formy regrantingu – zobaczymy, jak on się sprawdzi w naszym mieście. Jeśli efekty będą pozytywne, rozważymy stosowanie tego sposobu w innych miejskich projektach.

Miasto Białystok w procedurze konkursowej wyłoniło już operatora projektu: partnerstwo Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych i Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok. Operator ogłosił nabór ofert. Wnioski można składać do 10 lipca, a działania będą realizowane między 13 lipca a 16 września.

Mieszkańcy mogą liczyć ze strony operatora na wsparcie w przygotowaniu oferty. Maksymalnie można będzie otrzymać 3 tys. zł. Może więc zostać zrealizowanych co najmniej 12 przedsięwzięć.

facebook